سیم نسوز روسی

waterproof pink wire

سیم نسوز روسی (МГТФ) MGTF

سیم نسوز روسی (МГТФ) MGTF به طور گسترده در تمام زمینه های صنعت برق استفاده می شود. با توجه به خواص منحصر به فرد و طیف گسترده ای از سیم های نسوز روسی، چنین سیمی را می توان تقریباً در هر تاسیسات الکتریکی با ولتاژ تا 250 ولت استفاده کرد.

از نظر ساختاری، MGTF شامل یک هسته رسانای چند سیمه است که از سیم های مسی پیچیده شده و دارای عایقی از جنس فلوروپلاستیک است.

 سیم نسوز روسی فوق مطابق با مشخصات فنی TU 16-505-185-71 تولید می شود.

 مخفف “M” وجود حرف M نشان دهنده نصبی بودن سیم است.

نماد “G” به این نوع سیم به انعطاف پذیر اشاره می کند، تقریباً همه انواع سیم مطابق با GOST 22483 – 2012 به کلاس پنجم یا ششم انعطاف پذیری تعلق دارند.

حرف “T” نشان می دهد که عایق سیم ما دارای خواص مقاوم در برابر حرارت است. این بدان معنی است که می توان آن را به طور معمول در شرایطی که دمای محیط بیش از 100 درجه سانتیگراد است استفاده کرد.

حرف چهارم “F” نوع عایق سیم را به ما نشان می دهد که از جنس فلوروپلاستیک است. این ماده دارای خواص دی الکتریک خوبی است که با دما تغییر نمی کند.

علاوه بر این چهار علامت، انواع خاصی از سیم نسوز روسی وجود دارد که با علامت های اضافی نشان داده می شود. به عنوان مثال، نماد “E” نشان می دهد که سیم دارای یک پوشش محافظ است و  سیم را از تابش الکترومغناطیسی محافظت می کند. صفحه نمایش از سیم مسی قلع شده ساخته شده است که قیمت چنین محصولی را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

علاوه بر این، می توانید سیم هایی با علامت اختصاری “EF” به ما می گوید که علاوه بر صفحه محافظ، چنین سیمی دارای غلاف فلوئوروپلاست است که به طور قابل توجهی ویژگی های مکانیکی آن را بهبود می بخشد.

سیم های MGTF همچنین ممکن است حاوی علامت اختصاری “MS” باشند که نشان میدهد مواد فلوئوروپلاستیک نه تنها روی هادی پیچیده می شود، بعلاوه روی آن متخلخل می شود. این روش ساخت به طور قابل توجهی ویژگی های مقاوم در برابر رطوبت سیم را بهبود می بخشد.

مقدار سطح مقطع سیم می تواند از 0.03 میلی متر تا 2.5 میلی متر باشد.

سیم نسوز روسی

توجه داشته باشید! اگرچه حداکثر دمای قابل تحمل سیم +220⁰C است، اما می توان آن را تا دماهای بالاتر گرم کرد. بنابراین دمای اشتعال خودکار آن 520⁰С است. اما واقعیت این است که در دمای بالاتر از 260 درجه سانتیگراد، سیم MGTF شروع به انتشار ترکیبات سمی مانند پرفلوروایزوبوتیلن، تترافلورواتیلن، مونوکسید کربن و هیدروژن فلوراید می کند. مزیت مهم دیگری که به نفع سیم MGTF است، مقاومت ماده fluoroplast-4 است که عایق و غلاف سیم از آن ساخته شده است، در برابر محیط های تهاجمی شامل اسیدها، قلیایی ها، چربی ها و حلال ها هستند. علاوه بر این در برابر یخ زدگی، نسوز و مقاومت خوبی در برابر بارهای ضربه ای دارد. این به شما امکان می دهد سیم را در فضای باز هم استفاده کنید.

اما سیم های نسوز روسی دارای معایب قابل توجهی نیز می باشند. اول از همه، مقاومت در برابر رطوبت است این سیم را می توان در رطوبت بیش از 80٪ استفاده  کرد.

یکی دیگر از اشکالات قابل توجه عدم امکان استفاده از سیم در اتاق هایی با تغییرات دمایی ناگهانی است که می تواند منجر به ورود رطوبت به زیر لایه عایق و کاهش توانایی عایق آن شود.

آخرین عامل منفی، اما نه چندان مهم، سیال بودن عایق است. این بدان معنی است که وقتی بار روی عایق سیم وجود دارد، می تواند منجر به کاهش ضخامت آن و گاهی اوقات منجر به از هم گسیختگی عایق شود.

در مورد طراحی رنگ هسته های سیم، فقط یک گزینه در اینجا وجود دارد سفید و صورتی. این رنگ PTFE است و هیچ پوشش اضافی روی آن اعمال نمی شود. عمر مفید این سیم‌ها حداقل 20 سال است.

مشخصات الکتریکی سیم MGTF

اما قبل از در نظر گرفتن مشخصات اصلی الکتریکی سیم نسوز روسی، اجازه دهید نگاهی دقیق تر به پارامترهای اسمی آن بیندازیم. بنابراین، سیم روسی MGTF برای انتقال برق با ولتاژ نامی 250 ولت AC و حداکثر 350 ولت DC طراحی شده است. جریان متناوب می تواند با فرکانس تا 5 کیلوهرتز باشد.

یکی از پارامترهای اصلی برای هر سیم مقاومت داخلی آن است. این پارامتر تعیین می کند که اتلاف برق در هادی چقدر خواهد بود و البته مستقیماً به سطح مقطع سیم بستگی دارد. به عنوان مثال یک سیم MGTF با قطر 14 سیم آن 0.08 میلی متر است. چنین سیمی دارای مقطع 0.07 میلی متر مربع و مقاومت 271 اهم در کیلومتر است و سیم با مقطع 0.5 میلی متر مربع دارای مقاومت 39 اهم در کیلومتر است که تفاوت آن قابل توجه است.

پارامتر مهم بعدی مقاومت عایق سیم است. برای MGTF، این شاخص بسیار به رطوبت و به میزان بسیار کمتری نسبت به سیم های دیگر به دما بستگی دارد. بنابراین در شرایط عادی، مقاومت عایق سیم به طول 1 متر برابر با 100000 MΩ است. در دمای 220⁰С، این پارامتر 10000MΩ خواهد بود. اما در رطوبت هوای 98 درصد، به شرط عدم وجود تراکم رطوبت، تنها 100 MΩ خواهد بود. اگرچه این یک شاخص عالی است. پس از پذیرش به کار، سیم MGTF باید تحت آزمایش های الکتریکی با افزایش ولتاژ قرار گیرد. بنابراین سیم MGTF به طور معمول باید حداقل 1 دقیقه ولتاژ 1.5 کیلو ولت را تحمل کند و ولتاژ آزمایش 1 کیلو ولت نرمال است.

نتیجه سیم MGTFE و معادل آن بدون صفحه نمایش می تواند یک راه حل عالی برای تاسیسات الکتریکی طراحی شده برای کار در مناطق آب و هوایی خاص گرم و همچنین برای تجهیزات گرمایشی باشد. در بیشتر موارد، برای اتصالات الکتریکی داخل دستگاه های الکتریکی، در ساخت هواپیما، کشتی سازی و برای اجرای شبکه روشنایی استفاده می شود. نکته اصلی جلوگیری از استرس مکانیکی روی سیم و جلوگیری از خیس شدن آن است.

مشخصات فنی و عملیاتی اصلی MGTF

ولتاژ متناوب کارکرد با فرکانس حداکثر 5 کیلوهرتز تا 250 ولت.

ولتاژ کارکرد DC تا 350 ولت.

مقاومت الکتریکی عایق سیم حداقل 100 MΩ.

شرایط دمایی در حین کار 60- درجه سانتیگراد تا 220+ درجه سانتیگراد;

نصب در دمای کمتر از 15- درجه سانتیگراد؛

حداقل عمر مفید 20 سال

روسی پارت با تکیه بر دانش و تجارب متخصصان این حوزه در تیم فنی خود توانا در تهیه انواع پارت ها و اقلام روسی شما بوده و اعتماد شما را همواره افتخار میداند از طریق لینک درج شده میتوانید سیم های روسی موجود در روسی پارت را مطالعه نمایید و سپس اقدام به خرید نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *