کانکتور روسی و انواع آن

all rus connector

کانکتور روسی سیرکولار و انواع آنها

کانکتور روسی سیرکولار، معمولا کانکتورهایی با کوپلینگ رزوه ای دایره شکلی هستند که مطابق با طراحی JSS 50860 ساخته شده‌اند.  کانکتور روسی براساس طراحی‌های LCSO (سازمان استاندارد قطعات الکترونیکی – وزارت دفاع، دولت هند) واجد شرایط ساخت و استفاده هستند و  کاربردهای متنوعی مانند نظامی، معدن، تجهیزات نور و صدا و برای استفاده های عمومی صنعتی طراحی شده‌اند.

انواع اصلی کانکتور روسی به شرح زیر است:

1.کانکتورهای کوپلینگ رزوه ای

   با حروف اختصاری MS  و کانکتورهای متریک ШP و 2PM  بر روی کانکتور نمایش داده می شوند.

کانکتورهای رنج MS

طیف کانکتورهای MS کانکتورهای کوپلینگ رزوه ای دایره ای هستند که مطابق با JSS 50812 (معادل MIL C 5015 آمریکایی) طراحی شده اند و توسط LCSO (سازمان استاندارد قطعات الکترونیکی – وزارت دفاع، دولت هند) مورد تایید است. این کانکتورها برای استفاده در کاربردهای ناهموار بعنوان مثال زمانیکه برق/سیگنال باید در محیطی با دمای بسیار پایین یا بالا، با لرزش و شوک بالا نیز منتقل شود بسیار مقاوم است. از مزایای این کانکتورهای محافظت مکانیکی کنتاکت‌ها، سبک بودن کانکتورها و  همچنین حمل آسان آنهاست. 

MS CONNECTORS

مشخصات اصلی کانکتور روسی رنج MS  

 1. در ساخت محفظه کانکتور روسی، از آلیاژ آلومینیوم استفاده شده است این آلیاژ دارای استحکام مکانیکی بالا بوده در حالیکه وزن نسبتا سبکی دارد
 2. پوشش سطحی دارای روکش استاندارد کرومات زیتونی بر روی کادمیوم است، برای مقاومت در برابر خوردگی و استفاده در شرایط عملیاتی سخت مناسب بوده و همچنین روکش های نیکل، روی کبالت (سیاه)، روی کبالت (سبز) مطابق با RoHS است.
 3. مواد عایق استاندارد پلی کلروپرن است که درجه بالایی از مقاومت عایق، استحکام دی الکتریک، توانایی مقاومت در برابر ضربه، ضربه شدید و لرزش را فراهم می کند. گزینه ها عبارتند از سیلیکون، ویتون، و یک ترکیب بدون هالوژن مقاوم در برابر شعله که دارای دود کم و غیر سمی است.
 4. کنتاکتهای این کانکتور از آلیاژ پایه مس – نقره (یا طلا) اندود شده، در طیفی از درجه بندی جریان از 10 آمپر تا 150 آمپردسته بندی میشود. رسانایی عالی را تحت شرایط سخت و شدید با حداقل تلفات وناپیوستگی جریان حتی در کاربردهای دینامیکی ارائه می دهند.

کانکتور روسی رنج (2РМД) 2RM/2RMD

  1. در ساخت محفظه کانکتور روسی، از آلیاژ آلومینیوم استفاده شده است این آلیاژ دارای استحکام مکانیکی بالا بوده در حالیکه وزن نسبتا سبکی دارد
  2. پوشش سطحی این کانکتورها، دارای روکش استاندارد کرومات زیتونی بر روی کادمیوم بوده و برای مقاومت در برابر خوردگی واستفاده در شرایط عملیاتی سخت و سنگین مناسب است.
  3. عایق استفاده شده در ساخت این کانکتورها ازمواد استاندارد پلی کلروپرن است که درجه بالایی از مقاومت عایق را داشته و استحکام دی الکتریک آن، توانایی مقاومت در برابر ضربه، و همچنین اصابت شدید و لرزش را فراهم می آورد. ماده عایق جدیدی که در ساخت این کانکتورها استفاده میشود و  اکنون در دسترس است فنولیک پر شده با شیشه سخت (BK) است که مطابق با الزامات خاص تجهیزات جدید است.
  4. کنتاکتهای این کانکتوراز آلیاژ پایه مس – روکش نقره ساخته شده که رسانایی عالی را درشرایط سخت با حداقل تلفات و ناپیوستگی جریان در کاربردهای دینامیکی ارائه می دهد.

کانکتورهای سری 2PM با پارت نامبر روسی یا (2RM) در تجهیزات مخابراتی و الکترونیکی رادیویی استفاد می شود. این کانکتورهای به دیوایس و یا کابل متصل میشوند.  اتصال کانکتورها به صورت رزوه‌ای بوده و پوشش پین های آن نقره ای و طلایی می باشد. در سری کانکتورهای 2PM، کانکتورهای PM14, 2PM18, 2РМ22, 2РМ24, 2РМ27, 2РМ30, 2РМ33, 2РМ36, 2РМ39, 2РМ42, 2РМ45 تولید می شوند. استفاده از این کانکتورها در فضاهایی با گرد و غبار زیاد مانند متروها، صنایع هوانوردی، تجهیزات نظامی و … مجاز است کانکتورهایی استوانه ای با نصب دستی، قابلیت جریان بار تا 260 آمپر و ولتاژ 700 ولت را داراست.

کانکتورهای 2PM  براساس اندازه استاندارد خود 4 تا 50 پین دارند و یک پایه کاربولیت و یک قاب فلزی قرار می گیرند.

هنگام سفارش این کانکتور باید نوع محفظه آن را مشخص کنید از نوع کابل هست یا بلوک. قسمت کابل کانکتور 2PM می تواند مستقیم یا زاویه دار باشد.

MARKING 2PM CONECTOR

2РМ: نوع کانکتور – کانکتور از نوع LEAKY استوانه ای فرکانس پایین
14 قطر بدنه پلاگ یا سوکت: 14, 18, 22, 24, 27, 30, 33, 36, 39, 42
К : نوع ساختار –  B: بلوک – K: کابل
П:  مدل کانکتور- П: مستقیم – У: زاوبه ای
Н : نوع مهره انتهایی – H: برای کابل بدون شیلد وE: کابل شیلد دار
4 : تعداد پین ها- 4, 7, 10, 19, 20, 22, 24, 30, 32, 45, 50.
Г: نوع کانکتور – Ш پلاگ و Г : سوکت
1: ترکیب پین ها با توجه به قطر آنها

1 – 1mm , 2 -1 mm, 1.5 mm, 3 – 2 mm, 3 mm, 4 – 1 mm, 3 mm

B: پوشش پین ها- Aطلایی ، B نقره ای – P پالادیوم
1: حداکثر دمای مجاز محیط 100:1درجه سیلسیوس و 200:2 درجه سیلسیوس
Л: سوکت چپ (فقط برای یک اتصال دهنده با پلاگ فیدترو )، B – محفظه بلوک بدون مهره.

در زیر سایز کانکتور 2PM نوع فلنجی مشاهده می کنید.

 

2RM SPECIFICATION

SIZE 2RM

سایز کابلگیر کانکتور 2PM را مشاهده می کنید.

2RM PLUG CONECTOR

 

2PMD CONECTOR PLUG SIZE

 

2.کانکتورهای با کوپلینگ سرنیزه ای

این کانکتورها با رنج  (МГР) MG (МГ)/MGR نمایش داده می شوند.

کانکتورهای MG مطابق با مشخصات MIL هندی JSS 50815 ساخته شده اند که معادل استاندارد ناتو VG95234 است. 

مکانیزم کوپلینگ  آنها شامل شیارهای بادامکی شکل روی پریز و پرچ های مربوطه روی مهره اتصال پلاگین است. چرخش مورد نیاز برای بسته شدن نرومادگی با چرخاندن و شنیدن صدای کلیک انجام میشود از مزایای کانکتور روسی سری MG کوپلینگ سریع  و مقاومت بالا در برابر لرزش بیش از آنچه که توسط کانکتورهای کوپلینگ رزوه ای ارائه می شود، کاربرد دارند.در شرایط بسیار سخت این کانکتورهای مناسب ترین هستند و توسط LCSO (سازمان استاندارد قطعات الکترونیکی – وزارت دفاع، دولت هند) مورد تایید است.سایر مشخصات اصلی محدوده MG/MGR مشابه با محدوده MS است.

MG CONNECTORS

 

3.کانکتورهای روسی سیرکولار ШР , ШРГ 

کانکتور روسی سیرکولار با حروف اختصاری ШР , ШРГ (SHR,SHRG)شروع می شوند این کانکتورها با اندازه استاندارد -12, -16, -20, -28, -32, -36, -40, -48, -55, -60 سانتیمتر هستند که دستی وصل می شوند و از نوع LEAKY بوده این کانکتورها در مدارهایی با تحمل جریان بار تا 200 آمپر و ولتاژ تا 850  ولت به کار میروند.

کانکتورهای سیرکولار ШР , ШРГ کانکتورهایی هستند که از یک تا 47 پین هستند که تعداد پین ها وابسته به سایز قطر کانکتور دارد که در پایه کربولیت و محفظه پلاستیکی یا فلزی قرار می گیرد.

در هنگام سفارش کانکتورهای سیرکولار ШР , ШРГ باید مشخص کنید که نوع چارچوب و محفظه(block housing) کانکتور  انتخابی شما از نوع بلوک(فلنج) هست یا کابل و همچنین نوع کانکتور (type)  را مشخص کنید که از نوع پلاگ هست یا سوکت.

قسمت پلاگ به نام پدر(Dad) معروف بوده و با نام اختصاری Ш(پین) روی کانکتور مشخص می شود و قسمت سوکت به نام مادر (Mother) معروف بوده و با نام اختصاری Г (سوکت) در پارت کابل خور کانکتور به چشم میخورد و در قسمت دوم پارت کانکتور برعکس است پلاگ با حرف اختصاری Г و سوکت با حرف اختصاری  Ш .

قسمت لوله ای کانکتورمیتواند مستقیم یا زانویی با زاویه 90درجه باشد.

جهت بهبود کیفیت اتصال، اجزای کانکتور ها با پیچ و مهره بهم ثابت می‌شوند.

کانکتورهای روسی سیرکولار ШР و ШРГ با پین های زیر موجود است. 

ШР12

ШР16,ШРГ16

ШР20, ШРГ20

 ШР28, ШРГ28

 ШР32, ШРГ32

 ШР36, ШРГ36

 ШР40, ШРГ40

 ШР48, ШРГ48

 ШР55, ШРГ55

 ШР60, ШРГ60

 در زیر به عنوان نمونه به بررسی پارت نامبرهای روسی جهت شناخت کانکتورها می‌پردازیم .

در زیر کانکتور ШР20П5НШ10 از نوع پلاگ(سرکابل) است.

ШР20П5НШ10

 • مشخصات کانکتور SHRШР  – نوع کانکتور : کانکتور از نوع پلاگ(سرکابلی) و غیر هرمتیک و LEAKY
 • ШРГ- نوع کانکتور : کانکتور از نوع پلاگ(سرکابلی) و SEALED
 • 20- اندازه قطر کانکتور
 • П – طراحی قسمت لوله ای شکل کانکتور: (p)  سرکابل لوله ای شکل مستقیم
 • 5- تعداد پین های کانکتور
 • H – نوع مهره انتهایی : جهت کابلگیر شیلد
 • Ш-  نوع کانکتور در قسمت کابل گیر: Ш(سوکت)
 • 10 طراحی ترکیبی پین ها

نوع دیگر کانکتورهای از نوع فلنج در زیر مشاهده میکنید که به رمز گشایی حروف اختصاری روی کانکتور می پردازیم.

در زیر به کانکتور ШР20П5ЭШ10 از نوع سوکت (فلنج دار)است می پردازیم.

FLANG SHR CONECTOR

SHR CONECTOR CODE

 • ШР  – نوع کانکتور : کانکتور از نوع پلاگ(سرکابلی) و غیر هرمتیک و LEAKY
 • 20- اندازه قطر کانکتور
 • П – طراحی قسمت لوله ای شکل کانکتور: (p)  سرکابل لوله ای شکل مستقیم
 • 5- تعداد پین های کانکتور
 • Э- سمبلیک
 • Ш-  نوع کانکتور در قسمت مکانیکی: Ш(پلاگ)
 • 10- طراحی ترکیبی پین ها

CHARACTRISTIC OF CONECTOR

طراحی جزییات کانکتورهای ШР

کانکتورهای پلاگ(سرکابلی)، سری ШР(ضد آب) از دو قسمت پلاگ 1 با پین های ارتباطی و قسمت 2 سوکت کانکتور است. هر دو طرف کانکتور با کابل و بلوک فلنجی موجود ا ست.

PLUG CONECTOR PART

ساختار سوکت (فلنجی) از دو قسمت تشکیل شده است

 • محفظه بلوک همراه با فلنج
 • عایق ها
 • پین های سوکت
 • رینگ یا حلقه فنری

وابستگی دمای گرمای بیش از حد پین ها به جریان بار

TEMP OF CONECTYOR

جهت مشاهده کانکتورهای روسی سیرکولار و اطلاعات درمورد آنها اینجا را کلیک کنید.

 

روسی پارت با داشتن نیروهای متخصص و با تجربه در زمینه واردات قطعات الکترونیکی روسی، در نظر دارد در سایت تخصصی فروش آنلاین قطعات الکترونیکی روسی خود با انتخاب گسترده ای از انواع کانکتور روسی، رله ، کنتاکتور و سایر قطعات و اقلام روسی را همراه با اطلاعات و دانش فنی لازم در مورد قطعات الکترونیکی روسی در اختیار شما مشتریان عزیز قرار دهد. روسی پارت اولین مجموعه تخصصی در زمینه واردات قطعات الکترونیکی از روسیه بوده که با استفاده از نیروهای با تجربه و متخصص در زمینه واردات قطعات الکترونیکی به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرده و قصد دارد که دانش فنی و اطلاعات مورد نیاز هر محصول را در اختیار شما مشتریان عزیز قرار دهد.

ادامه مقاله : به زودی

_____________________________________________________________________________

UPDATED :1402/05/31

_____________________________________________________________________________

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *